Dlaczego warto prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowy styla życia stał się dzisiaj popularny, a nawet modny. Wiele osób chciałoby go prowadzić, ale nie wie, jak to robić, pomimo tego, że codziennie otrzymujemy w mediach dużą ilość informacji na ten temat. Rozmaici specjaliści mówią nam, jak mamy żyć, ale często zajmują sprzeczne stanowiska i trudno nam ocenić, kto z nich ma rację i komu możemy zaufać. Oferują nam różne działania prozdrowotne, np. diety odchudzające oparte na niby zdrowych produktach (tzw. suplementach), które– jak się później okazuje – tylko w bardzo niewielkim stopniu mogą wpłynąć na nasze zdrowie, a głównym celem jest ich sprzedaż za wszelką cenę.

Musimy uświadomić sobie, że żyjemy obecnie w świecie kapitalistycznym, który – krótko mówiąc – oparty jest na pieniądzu. Dzięki temu mamy bardzo bogaty rynek konsumpcyjny – co nas wszystkich cieszy – ale wszechobecna walka o pieniądz doprowadza do bardzo wielu wypaczeń i nadużyć, które odbijają się na naszym zdrowiu i życiu.

Wielkie koncerny przemysłowe, które posiadają olbrzymie pieniądze, w nieuczciwy sposób bronią swoich interesów i nie pozwalają na ujawnianie prawdy o niezdrowych produktach przez nie wytwarzanych. Wypaczają badania naukowe, tworzą mity na temat zdrowia tylko po to, żeby sprzedawać jak najwięcej swoich produktów. Wpływają one również na ekipy rządzące w wielu państwach, które w pewnym sensie je popierają – dla własnych korzyści lub dla korzyści budżetu państwa. Blokują zatem ustawy prozdrowotne, zakazujące lub ograniczające konsumpcję niezdrowych produktów.

Część lekarzy wykorzystuje swoją praktykę lekarską jako sposób szybkiego dorobienia się, a nie misję służenia pomocą chorym ludziom. Przepisują nam różne leki, każą wykonywać drogie badania, kierują na operacje, które nie leczą, a wręcz czasami kaleczą nasze ciało, tylko dlatego, że mają z tego korzyści finansowe. Przemysł farmaceutyczny zasypuje nas reklamami leków, które bardzo często okazują się nieskuteczne. Problemem jest nie tylko strata pieniędzy, ale głównie to, że osoba, która przyjmuje takie leki ma poczucie, że jest leczona i zaprzestaje właściwych działań w tym kierunku.

Takich negatywnych przykładów można niestety znaleźć więcej. Lekarze i rynek farmaceutyczny, czyli tzw. przemysł chorobowy, zarabiają na tym, że chorujemy.

Jak możemy się przed tym bronić?

Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i nie liczyć na to, że drogie leki i kosztowne zabiegi medyczne zapewnią nam zdrowie. Najlepszą obroną jest dokonanie zmian w swoim stylu życia, poprzez wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia, zgodnego z własną filozofią życia. Osiągniemy to poprzez ciągłe podnoszenie świadomości na temat naszego zdrowia i życia (np. samodzielną naukę, udział w szkoleniach, łączenie się w grupy o tych samych problemach). Dzięki temu szybciej zrozumiemy i zaczniemy stosować zasady zdrowego stylu życia, które zabezpieczą nas przed koniecznością wizyty u lekarza lub zakupów w aptece. Lekarzy będziemy odwiedzać wtedy okresowo, tylko podczas badań profilaktycznych.

W naszej Akademii Zdrowia Wellness ( FWHA)(dietetykami, psychologami, instruktorami fitness) opracowaliśmy specjalny program zmian, uwzględniający właściwe, zdrowe odżywianie i odpowiednią aktywność fizyczną. Program uwzględnia również wpływ psychiki i radzenie sobie ze stresem. Interpretujemy filozofię wellness w sposób czytelny i przejrzysty. Prowadzimy też kursy, szkolenia, porady oraz prelekcje na temat zdrowego stylu życia.

Stworzyliśmy, nowy zawód Trenera Personalnego Zdrowia Wellness, który jest doradcą żywieniowym i psychologicznym, instruktorem aktywności ruchowej, ekspertem wellness oraz zna metody coachingu.

Naukę wszystkich tych kompetencji prowadzimy za pośrednictwem kursów on line na naszej platformie e-learningowej oraz szkoleń stacjonarnych. Nauczaniem tego zawodu zainteresowane są też szkoły i uczelnie, które chcą utworzyć nowy kierunek nauki.

Odpowiadając jednym zdaniem na pytanie zadane w tytule (Dlaczego warto prowadzić zdrowy styl życia?) – na pewno warto po to, żeby uniezależnić się od „przemysłu chorobowego”, a stać się klientem „przemysłu zdrowia” jakim jest Wellness, który umożliwia nam leczenie stanów chorobowych, zapobieganie chorobom przewlekłym – nie za pomocą leków, a za pomocą zmiany stylu życia, co może wymiernie przedłużyć zdrowe życie.