Choroby przewlekłe
Naukowcy podają, że nasze ciało, czyli wszystkie nasze organy, może żyć 120 lat. Jest zgodność pomiędzy wiedzą medyczną a zapisami w Biblii, co do możliwości osiągnięcia takiego wieku. Dlaczego więc my żyjemy znacznie krócej?
Odpowiedź jest prosta: Wynika to głównie z tego, że prowadzimy niezdrowy styl życia, który jest przyczyną ponad połowy przypadków wcześniejszych zgonów.
Co głównie wpływa na długość naszego życia?
Według naukowców na długość naszego życia wpływają: medycyna i opieka zdrowotna (ok. 10%), uwarunkowania genetyczne (ok. 15%), środowisko (ok. 20%), styl życia (ok. 55%).
Główną przyczyną wczesnych zgonów w dzisiejszym społeczeństwie nie są już choroby zakaźne, tak jak to było w XX wieku, lecz choroby przewlekłe, wynikające ze stylu życia. Do najważniejszych spośród nich zaliczamy: cukrzyco-otyłość, cukrzycę typu 2, choroby serca, nowotwory, udary, które są kojarzone z niezdrowym stylem życia, więc wprowadzenie zmiany tego stylu może wyraźnie obniżyć ryzyko zachorowania.
Poświęcę chwilę uwagi na omówienie wymienionej wyżej cukrzyco- otyłości.
Cukrzyco otyłość (ang. diabesity)
Wiele osób zapewne jeszcze o niej nie słyszało – w Polsce nie jest nawet diagnozowana przez lekarzy jako choroba, a występuje już w formie światowej epidemii (tzw. pandemii).
Nazywana jest u nas stanem przedcukrzycowym lub insulinoopornością i określa się go jako coś „przedchorobowego”, zalecając obserwację i wykonywanie okresowych badań celem monitorowania.
Stan ten przez wiele lat poprzedza pojawienie się cukrzycy typu 2. Niestety większość pacjentów i lekarzy lekceważy go, a jest on tak samo groźny jak cukrzyca typu 2. Różni się tylko stopniem rozwinięcia i tym, że nie mamy przekroczonego dopuszczalnego stężenia glukozy we krwi.
Większość ludzi, którzy mają nadwagę, wysoki poziom trójglicerydów, niski poziom cholesterolu HDL oraz wysokie ciśnienie tętnicze mają cukrzyco-otyłość, nie wiedząc o tym. Narażeni są oni na ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca typu 2, choroby serca, udary mózgu, zakrzepica, nowotwory. Występuje u nich zwiększone ryzyko zawału serca i przedwczesnego zgonu.
Cukrzyco-otyłość to choroba pierwotna. Oznacza to, że jest przyczyną i podłożem powstawania wielu innych chorób. Cukrzyco-otyłość stanowi duże zagrożenie również dlatego, że niediagnozowana przez lekarzy jako choroba, a jedynie jako „stan przedchorobowy”, jest lekceważona, co bardzo ułatwia rozwój innych chorób przewlekłych. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że ta ukryta cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn powstawania chorób przewlekłych i obniżenia średniej długości życia.
Często pytając o przyczynę zgonu, słyszymy że był nią np. zawał, udar lub nowotwór, ale oceniając dokładniej, w większości przypadków to właśnie trwający stan cukrzyco-otyłości spowodował tę chorobę i to była główna przyczyna zgonu.
Z kolei stan ten został spowodowany przez niezdrowy styl życia, szczególnie przez konsumpcję cukru, która zaczyna się zwykle niewinnie od małego słodkiego batonika, cukiereczka czy ciasteczka, a w konsekwencji prowadzi do uzależnienia.