Jak zacząć być fit

Z każdym dniem słowo fit nabiera mocy, jest obecne niemalże w każdej dziedzinie życia. Słyszymy ”on jest fit”, ”to jedzenie jest fit”, ”fit restauracja”. Warto, by się zastanowić co znaczy być fit i jak w ogóle wprowadzić to do swojego życia. Bycie fit to nie tylko słowa, to styl życia.

Zasada jest prosta – zmieniamy kilka aspektów w swoim życiu codziennym, można powiedzieć, że układamy sobie tydzień, planujemy każdy dzień.

Czym kieruje się osoba fit? Nie chce być bardzo umięśniona czy też chuda jak patyk. Natomiast, taka osoba słucha swojego ciała, chce wyglądać i czuć się zdrowo.

Pierwszą zasadą jest ruch. Kanapę porzucamy na stałe a staramy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Wykorzystujemy to co mamy, las, jezioro. Aktywność to priorytet w drodze do bycia fit. Zaleca się szybki marsz, jazdę rowerem, nordic walking lub wellness walking. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, rower zmieniamy na basen. By poprawić krążenie krwi a także samopoczucie, zalecana jest sauna. Biorąc ze sobą krople miętowe i kropiąc nimi kamienie w saunie, wpływamy na drogi oddechowe, udrożniamy je poprzez prostą inhalacje.

Kolejną zasadą jaką wprowadzamy są posiłki o stałych porach. Planujemy każdy posiłek tak, by organizm przyzwyczaił się do stałych godzin, w których dostanie wartości odżywcze a przy tym energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To co jest najważniejsze to jeść zbilansowane posiłki tak, by dostarczyć do organizmu zarówno białko jak węglowodany i tłuszcze. Staramy się unikać rzeczy przetworzonych, w miarę możliwości jemy to co świeże, czyli warzywa, świeże mięso.

Nie zapominajmy też o rozciąganiu, poranne treningi na powietrzu bądź w domu to ważny element dnia. Wystarczy poświęcić 20 minut rano na krótki trening całego ciała. Mogą to być proste ćwiczenia typu pajacyki, pompki, podskoki. Ważne by rano podnieść poziom endorfin, a tym samym zacząć dzień pogodnie i z dobrym samopoczuciem. Zapanujmy nad stresem, gdyż wpływa on na poziom kortyzolu tzw. hormonu stresu, który zaś wpływa na nasze samopoczucie oraz metabolizm.

Co daje bycie fit? Przede wszystkim polepsza nasze zdrowie. Wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę a także samopoczucie. Bycie fit sprawia, iż czujemy, że żyjemy, mamy więcej energii a przy tym więcej możemy. Świadomość kontroli swojego ciała a także dnia codziennego to niezastąpione uczucie.

Zapraszamy do lektury książki Wellness – zdrowy styl życia oraz do naszej Szkoły Zdrowego Stylu Życia.

autor: Andrzej Matuszewski

DO GÓRY