Dieta Wellness – zasady

Zasady diety wellness

To, co charakteryzuje dietę wellness i wyróżnia ją wśród innych, to jej innowacyjność, polegająca na tym, że jest stylem życia, będącym częścią filozofii wellness, która holistycznie (całościowo) podchodzi do życia i oparta jest na czterech programach:

  1. Filozofia wellness.
  2. Odżywianie.
  3. Aktywność fizyczna.
  4. Aspekty psychologiczne i radzenie sobie ze stresem.

Wszystkie programy są opisane książce „Wellness — zdrowy styl życia” w 4 oddzielnych częściach, tu opisuję zasady programu odżywiania, który jest częścią diety (stylu życia) wellness, ale można go również wprowadzać oddzielnie i też przyniesie korzyści zdrowotne. Należy tylko pamiętać, że przyjęte w nim kryteria uwzględniają, że realizowane są również pozostałe programy.

Główna część programu (III etap: Odżywianie na całe życie) jest oparta na diecie zrównoważonej, co oznacza, że nie preferuje ani nie ogranicza, żadnego z podstawowych składników odżywczych. Zachęca do jedzenia wszystkiego, co zdrowe. Pokazuje, jak rozróżniać produkty zdrowe od niewskazanych. Zdrowe oparte są głównie na dobrych węglowodanach i dobrych tłuszczach.

W diecie nie powinny się zatem znaleźć:

  • produkty oparte na złych węglowodanach (IG > 60) i złych tłuszczach;
  • produkty wysokoprzetworzone (żywność produkowana na skalę przemysłową, zawierająca dużą ilość różnych substancji chemicznych, które poprawiają jej smak i wygląd);
  • produkty słone, piwo i inne alkohole, kawa (kofeina), napoje gazowane.

Dopuszczalne jest stosowanie słodzików jako zamiennika cukru w deserach i napojach, najlepiej naturalnych, np. stewii.

Dieta nie powinna zawierać produktów odtłuszczonych (tzw. light lub 0% tłuszczu), ponieważ kilka bardzo ważnych dla naszego organizmu witamin rozpuszcza się w tłuszczach, a dodatkowo produkty te zawierają niezbyt zdrowe zagęszczacze, zastępujące tłuszcz. Wyjątek stanowią dwa pierwsze etapy diety, przeznaczone dla ludzi z otyłością lub nadwagą.

Liczenie kalorii – bilans energetyczny

W Diecie Wellness nie musisz codziennie szczegółowo liczyć kalorii, ale powinieneś dbać o swój bilans energetyczny. Dbaj o to, żeby nie był on dodatni, czyli żebyś nie spożywał większej ilości kalorii, niż zużywasz. U osób o prawidłowej masie ciała nie powinien być również ujemny. Nawet jeśli się odchudzasz Twoja dieta nie może opierać się na dostarczaniu jak najmniejszej ilości kalorii, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu diet odchudzających. Stosowanie takiej diety prowadzi do zaburzeń metabolizmu, sprzyja efektowi jo-jo i utrudnia kolejne próby odchudzania. Przy zastosowaniu naszej diety może się zdarzyć, że Twój bilans energetyczny będzie w pewnym momencie ujemny, z powodu zmiany sposobu odżywiania na zdrowszy i włączenia aktywności fizycznej do swojego planu dnia. Jeśli chcesz zmniejszyć masę ciała, będzie to dla Ciebie korzystne. A jeżeli jednak nie chcesz chudnąć, zadbaj o właściwą dla Ciebie wielkość porcji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznać szczegółową ofertę, zapraszamy do naszej Poradni dietetycznej dla osób z nadwagą i otyłością:

DO GÓRY