Sport wellness

Sport wellness to sport niekomercyjny, pozbawiony elementu rywalizacji, a jego wykonywanie nie grozi kontuzją i utratą zdrowia. Pozwala osiągać dobre samopoczucie i przedłuża zdrowe życie.

Ostatnio modne stało się masowe uprawianie niektórych dyscyplin sportu – nie w sposób rekreacyjny, lecz agresywny – o zwycięstwo, o tytuł najlepszego. Osoby nieprzygotowane fizycznie porywają się na maratony i długodystansowe biegi z prozdrowotnymi hasłami, w których narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wysiłek ponad miarę oraz liczne kontuzje, których doznają amatorzy sportu, niosą za sobą szereg konsekwencji w przyszłym życiu i na pewno nie wpływają na jego przedłużenie. Organizowane są zawody dla amatorów w maratonie lub triatlonie, w których udział może wziąć każdy, bez przygotowań i odpowiednich badań lekarskich. Wysiłek ponad własne możliwości oraz chęć zwycięstwa w rywalizacji sprawiają, że ludzie tracą zdrowie, a nawet życie. Często słyszymy doniesienia o zgonach i interwencjach lekarzy podczas zawodów. Smutnym tego przykładem jest śmierć zawodnika na mecie zawodów „Biegnij Warszawo” w 2013 roku. Sport przestał być zdrową rywalizacją o tytuł najlepszego, a stał się maszynką do zarabiania pieniędzy i nie jest już drogą do zdrowia, wręcz przeciwnie, doprowadza do jego utraty. Sportowcy kończą karierę w wieku 30 lat, a ich organizmy, przeciążone latami treningów, odmawiają posłuszeństwa. We wczesnej dorosłości mają problemy ze stawami, a z kolei dawne kontuzje odzywają się po latach. Choć mówi się, że sport to zdrowie, to niezupełnie jest to zgodne z prawdą.

Dlatego, propagując ideę zdrowego stylu życia wellness, polecamy uprawianie sportu bez elementów rywalizacji, która wywołuje niezdrowy stres i zmusza do nadmiernego wysiłku. Wybieraj takie dyscypliny, których uprawianie nie niesie ryzyka kontuzji czy utraty zdrowia. Tylko rozsądnie i z umiarem wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy zdrowia, a w konsekwencji do przedłużenia życia.

Powyższy tekst pochodzi z naszych publikacji i kursów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do naszej Szkoły Zdrowego Stylu Życia.

Next Article
DO GÓRY