Psychologiczne aspekty jedzenia i odchudzania

Jedzenie jest nieodłącznym elementem życia człowieka i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele różnych funkcji spełnia. W naszej kulturze służy bowiem nie tylko zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, poprzez dostarczanie nam energii i niezbędnych do życia składników odżywczych. Jedzenie towarzyszy nam w wielu sytuacjach społecznych, takich jak wspólne świętowanie lub spotkania z przyjaciółmi. Nie wyobrażamy sobie przecież wesela czy przyjęcia urodzinowego bez jedzenia, które często staje się najważniejszym elementem, decydującym o zadowoleniu gości. Jedzenie sprawia nam przyjemność, potrafi poprawić humor, służy wyrażaniu uczuć (np. kiedy przygotowujemy kolację dla partnera), bywa nagrodą (np. gdy mama kupuje słodycze dziecku, które dostało dobrą ocenę w szkole), pociesza (np. gdy sięgamy po pudełko lodów po dniu, w którym spotkało nas coś przykrego). Te przykłady pokazują, jak wielka jest siła oddziaływania jedzenia i pomagają nam zdać sobie sprawę, że nie zawsze sięgamy po nie wtedy, kiedy rzeczywiście tego potrzebujemy. To, jakie mamy nastawienie do jedzenia i jakie potrzeby mamy w zwyczaju zaspokajać z jego pomocą, będzie miało ogromy wpływ na nasze nawyki żywieniowe, a w konsekwencji masę ciała, a także to czy podejmowane próby odchudzania zakończą się sukcesem.

Czy próbowałeś już kiedyś zmienić swoje nawyki, ale udawało się to jedynie na krótko? Czy pojawił się wtedy u Ciebie spadek wiary we własne możliwości, miałeś poczucie porażki i zadawałeś sobie pytanie, co jest z Tobą nie tak? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to normalna reakcja naszej psychiki na próbę wprowadzenia zmian, dlatego czasem jesteśmy dla siebie zbyt surowi, obwiniając się za niepowodzenia na tym polu. Jest to też powód, dla którego diety, wprowadzające bardzo duże ograniczenia, często okazują się nieskuteczne.

Stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających, nie tylko jest szkodliwe dla Twojego organizmu, ale również nie pomaga Ci w długotrwałej zmianie nawyków, które są przyczyną nieprawidłowej masy ciała.

Powyższy tekst pochodzi z naszych publikacji i kursów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do naszej Szkoły Zdrowego Stylu Życia.

DO GÓRY