Co myślimy tak odczuwamy

Psychika może zarówno przyczynić się do rozwoju chorób ciała, jak i powodować wyleczenie – czasem w przypadkach uznanych za beznadziejne.

Przykładem takim jest efekt placebo, czyli podawanie choremu jako terapii substancji obojętnej lub np. wykonywanie zabiegu chirurgicznego, niemającego wpływu na stan zdrowia pacjenta. Chory nie wie, że to, co zastosowano, nie jest prawdziwym leczeniem. W efekcie stan pacjenta się poprawia, a nawet zostaje osiągnięte całkowite wyleczenie. Placebo potrafi nie tylko wykazać się w naszych organizmach dającym się zmierzyć działaniem, ale także spowodować całkowite wyzdrowienie.

Odwrotnością efektu placebo jest efekt nocebo. Następuje wtedy, kiedy negatywne nastawienie do kuracji albo przekonanie o szkodliwości przyjmowanych leków powoduje, że rzeczywiście występują objawy niepożądane, czasem bardzo nasilone. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku nieuzasadnionych fobii, czyli lęków, związanych z jedzeniem. Jeśli w rezultacie niewłaściwie przeprowadzonych testów alergicznych dowiemy się, że jakiś produkt może być dla nas szkodliwy, to w przypadku jego spożycia jest duża szansa, iż odczujemy objawy podobne do reakcji alergicznej, chociaż tak naprawdę produkt ten jest dla nas zupełnie bezpieczny. Podobnie w przypadku spożycia potraw słodkich lub tłustych, które wywołują złe samopoczucie lub nawet ból żołądka, często tylko dlatego, że są powszechnie uznawane za niezdrowe. Z czasem strach przed szkodliwością jedzenia może doprowadzić do nieuzasadnionego ograniczenia rodzajów spożywanych produktów, przesadnego „odtłuszczania” diety czy powstrzymywania się od jedzenia w przypadku braku dostępu do produktów absolutnie zdrowych i bezpiecznych w naszym rozumieniu.

Najlepiej można sobie z tym poradzić, zdobywając wiedzę na temat zdrowego odżywiania, wtedy podejdziemy do tego świadomie i osiągniemy dobre samopoczucie.

Powyższy tekst pochodzi z naszych publikacji i kursów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do naszej Szkoły Zdrowego Stylu Życia.